Το Ινστιτούτο Prolepsis προσκαλεί ιατρούς, νοσηλευτές, ψυχολόγους, κοινωνικούς λειτουργούς, διαπολιτισμικούς μεσολαβητές, διοικητικό προσωπικό και λοιπούς επαγγελματίες υπεύθυνους (άμεσα ή έμμεσα) για τον εμβολιασμό μεταναστών σε εκπαιδευτικό σεμινάριο σχετικά με τη βελτίωση της πρόσβασης στους εμβολιασμούς για τους νεοαφιχθέντες μετανάστες (NAM).
Το εκπαιδευτικό σεμινάριο διοργανώνεται στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος AcToVax4NAM: «Αυξημένη πρόσβαση σε εμβολιασμούς για νεοαφιχθέντες μετανάστες».
Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί σε δύο μέρη (διά ζώσης και διαδικτυακά).
Α μέρος (δια ζώσης): Δευτέρα 19 Ιουνίου, και ώρες 09:00-17:00 στις εγκαταστάσεις του Ινστιτούτου Prolepsis (Φραγκοκλησιάς 7, Μαρούσι). Β μέρος (διαδικτυακά): Τρίτη 20 Ιουνίου, 10.00 - 14.00 (μέσω της πλατφόρμας Zoom).
Στόχος της εκπαίδευσης είναι να στηρίξει τις προσπάθειες ενίσχυσης του εμβολιαστικού αλφαβητισμού των νεοαφιχθέντων μεταναστών και να βελτιώσει το επίπεδο παροχής κατάλληλης φροντίδας υγείας.
|