Σας καλώ να συμμετέχετε στην εκλογική διαδικασία και να στηρίξετε την υποψηφιότητα του κ. Λυμπερόπουλου. Είναι αυτονόητα πολύ σημαντικό η χώρα μας να έχει έναν αντιπρόσωπο στο ΔΣ της EAS, εν όψει μάλιστα και της διοργάνωσης του 94ου Συνεδρίου της Ευρωπαϊκής Εταιρείας Αθηροσκλήρωσης στην Αθήνα τον Μάιο του 2026. Η προηγούμενη επιτυχής θητεία του Καθηγητή κ. Αλέξανδρου Τσελέπη αποτελεί οδηγό για τη σημασία της συμμετοχής μας στα όργανα διοίκησης μιας μεγάλης Ευρωπαϊκής επιστημονικής εταιρείας.
Η ψηφοφορία λαμβάνει χώρα στον ιστότοπο https://eas-society.org/. Η είσοδος γίνεται με username και password που αποκτάει κανείς όταν γίνεται τακτικό μέλος της EAS. Δικαίωμα ψήφου έχουν τα τακτικά μέλη της EAS. Τακτικό μέλος της EAS μπορεί να γίνει κάποιος ακόμη και κατά τη διάρκεια της ψηφοφορίας και έτσι να αποκτήσει άμεσα δικαίωμα ψήφου.
Πληροφορίες για την εγγραφή μέλους δίνονται στο https://eas-society.org/society-affairs-and-governance/membership/. Η ετήσια συνδρομή κοστίζει 20 ευρώ για επιστήμονες ≤35 ετών και 40 ευρώ για >36ετών. Ως τακτικό μέλος κανείς συμμετέχει πλήρως στο γίγνεσθαι της EAS, έχει δωρεάν πρόσβαση στο Atherosclerosis, έκπτωση στη συμμετοχή του στο συνέδριο της EAS, έκπτωση στα open-access έξοδα δημοσίευσης, καθώς και δωρεάν πρόσβαση σε διάφορες δραστηριότητες της EAS, όπως certifications, advanced courses, travel grants κτλ. Η αξία για το βιογραφικό σημείωμα, ειδικά των νέων επιστημόνων, είναι αυτονόητη δεδομένου ότι η EAS αποτελεί μια μεγάλη, αναγνωρίσιμη και δυναμική επιστημονική εταιρεία.
Με τη βοήθεια όλων σας ευχόμαστε καλή επιτυχία στον Καθηγητή Ευάγγελο Λυμπερόπουλο!
Εκ μέρους του ΔΣ,
Ο Πρόεδρος, Καθηγητής Χαράλαμπος Μηλιώνης
|